Bezpieczne sprzątanie dla maluszka

Dla każdej mamy podstawą jest zdrowie i bezpieczeństwo jej dzieci. Od ich narodzin staramy się dbać o nie najlepiej jak to możliwe, gotując pełnowartościowe posiłki, zwracając uwagę na kosmetyki do pielęgnacji, czy proszki do prania, które mogłyby je uczulić. Niestety zagrożeniem dla zdrowia dziecka mogą być również detergenty, których używamy do sprzątania mieszkania. Mnóstwo szkodliwych, a nawet zabójczych dla małego dziecka związków chemicznych zawierają środki codziennego użytku. By zaszkodziły one dziecku wystarczy, że będzie przebywało w otoczeniu, w którym regularnie stosuje się takie środki.

Warto wymienić detergenty na bardziej ekologiczne. Produkty, które posiadają europejski znak ekologiczny lub inny specjalny symbol, są mniej szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Nie używajmy toksycznych detergentów (do przetykania rur, wybielaczy) ponieważ nawet ich opary są trujące. Wybierajmy łagodne środki czystości bezpieczne dla dzieci (znaki CZD i IMiD są gwarancją, że produkt jest bezpieczny dla dziecka) oraz zwracajmy szczególną uwagę na skład kupowanych produktów. Często etykiety nie zdradzają dokładnych nazw związków chemicznych, jakie znajdują się w składzie,  gdyż ich nazwy zastąpione są ogólnym pojęciem np. „środki barwiące” czy „kompozycje zapachowe”.

Naturalnym, skutecznym, niedrogim i bezpiecznym rozwiązaniem mogą okazać się domowe środki czystości. Ocet pomoże nam usunąć tłuszcz, kamień, pleśń a nawet niektóre plamy. Soda ma właściwości wybielające, zmiękczające i odświeżające. Roztworem sody (¼ szklanki sody i 1/4 szklanki ciepłej wody) można skutecznie wyczyścić dziecięce zabawki. Po takim umyciu przepłukać je należy czystą wodą. Cytryna lub kwasek cytrynowy idealnie nadają się do dezynfekcji, gdyż mają właściwości bakteriobójcze dzięki zawartości jednego z silniejszych kwasów. Orzechy piorące –  zawierają substancję zwaną saponiną, która ma cechy odtłuszczające. Możesz stosować je zarówno do prania w pralce jak i prania ręcznego, ale także do czyszczenia podłóg, szafek i sprzętów; jako szampon do włosów lub płyn do kąpieli; środek do mycia zwierząt; do czyszczenia srebra.