Porady-jak ułatwić sobie porządki?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

Plamy z czerwonego wina bywają uporczywe. Jeśli pozostawi ono ślady na blacie lub innej powierzchni mebli można je łatwo usunąć np. za pomocą mleczka do czyszczenia. Gorzej jest w przypadku, gdy zaplamimy winem tkaninę. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić by plama wyschła, a więc namoczyć ją jak najszybciej to możliwe. Bardzo pomocna będą również soda oczyszczona, sól lub białe wino.

Plamy z czerwonego wina na odzieży warto porządnie namoczyć – można w tym celu użyć białego wina, szampana lub wody sodowej. Po namoczeniu sypiemy na plamę sól lub sodę, aby wchłonęła resztę barwiącej cieczy. Można posypać plamę solą również bez uprzedniego namaczania tkaniny – od razu po zaplamieniu. Sypiemy wówczas obficie sól na plamę i czekamy aż wchłonie wino po czym ściągamy ściereczką. Czynność powtarzamy aż do skutku, a następnie płuczemy tkaninę zimną wodą. Białe tkaniny zabarwione czerwonym winem możemy uratować dzięki mieszance wody utlenionej z płynem do mycia naczyń lub płynem do prania.

Zaschnięte plamy z czerwonego wina to zdecydowanie większy kłopot. Aby je usunąć, warto przygotować masę z sody oczyszczonej i wody, nałożyć ja na plamę i pozostawić na kilka godzin. Należy zadbać o to, aby masa nie wysychała, co jakiś czas zwilżając ją odrobiną  wody. Po wszystkich powyższych zabiegach,  wkładamy materiał do pralki lub pierzemy ręcznie w niskiej temperaturze przy użyciu proszku do prania lub mydła.

Jeśli rozlaliśmy wino na dywan lub wykładzinę, nakładamy na plamę czystą ściereczkę lub serwetkę tak, aby wchłonęła rozlany trunek. Następnie warto użyć specjalnego odplamiacza do dywanów lub sody oczyszczonej czy soli. Posyp nimi plamę i pozostaw na kilka kwadransów po czym starannie opłucz i osusz fragmenty czyszczonej powierzchni. Na koniec dokładnie odkurz dywan, aby nie pozostały na nim drobinki soli.

Czy istnieją skuteczne sposoby na odświeżanie obuwia?

Nieprzyjemny zapach obuwia powodowany jest przez wiele czynników m.in. pocenie stóp (szczególnie, gdy przez długi czas nie zdejmujemy butów), brak odpowiedniej wentylacji lub nieodpowiedni, nieprzepuszczający powietrza materiał z którego wykonano obuwie.

Jak skutecznie pozbyć się przykrego zapachu obuwia? 

By zlikwidować przykry zapach zaleca się wsypanie łyżeczki proszku do pieczenia, soli lub sody oczyszczonej, gdyż świetnie pochłaniają one niepożądaną woń. Czynność tą można powtarzać regularnie, co wieczór lub co kilka dni. Można ułatwić sobie to zadanie sporządzając wkładki pochłaniające zapach: wsypać sodę lub proszek do pieczenia do dwóch bawełnianych woreczków i umieścić w butach. Dzięki tej metodzie, nie musimy czyścić wnętrza butów z proszku, a woreczków możemy użyć nawet kilka razy. Można również na zmianę z takimi woreczkami, co drugą noc, wkładać zgniecioną gazetę nasączoną olejkiem zapachowym oraz suchą fasolę, aby wchłonęła wilgoć. Aby zabić bakterie, należy przetrzeć wnętrze butów ściereczką nasączoną spirytusem salicylowym. Jeśli buty są ocieplane, np. futerkiem, możemy użyć specjalistycznych sprejów bakteriobójczych i odświeżających. Warto również wymienić wkładki na nowe.

 

Porady-jak ułatwić sobie porządki?

Czy jest skuteczny sposób na doczyszczenie brudnego piekarnika?
Na przypalone resztki jedzenia w piekarniku skuteczna będzie specjalna pasta z następujących składników:

  • 1 łyżki octu
  • 1 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 łyżki wody

Składniki należy dokładnie wymieszać, a gotową pastę nałożyć pędzelkiem na przypalone miejsca. Najlepiej pozostawić tego typu pastę na kilka godzin, a następnie normalnie umyć piekarnik.
Aby wyczyścić brudny ruszt, należy włożyć go do dużego worka na śmieci i zalać colą. Worek szczelnie zamknąć i pozostawić tak na kilka godzin. Następnie należy wyszorować, opłukać i wytrzeć ruszt do sucha.

Czy Wasi domownicy są uczuleni na silnie działające środki chemiczne? Jak umyć brudne okna bez użycia chemicznych płynów?
Jednym z domowych przepisów na ekologiczny płyn do mycia okien bez grama chemii jest:

  • 1 szklanka wody
  • 1 szklanka octu
  • 1 szklanka alkoholu (najlepiej alkohol izopropylowy).

Składniki należy wlać do czystej butelki ze brudne oknaspryskiwaczem i wstrząsnąć. Innym, równie skutecznym, przepisem na domowy płyn do mycia szyb jest:

  • 2 szklanki wody
  • 1/5 szklanki octu
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń.

Czy są domowe sposoby na pielęgnację roślin?

Aby domowe kwiaty wyglądały atrakcyjnie i świeżo, a ich liście były błyszczące i zdrowe, raz na jakiś czas można przetrzeć liście ściereczką zwilżoną piwem. Bardzo dobrym, naturalnym nawozem są fusy z herbaty, pokruszone drobno skorupki jaj lub popiół drzewny (np. z kominka – zawiera m.in. potas, wapń, magnez i fosfor). Taki naturalny nawóz najlepiej wsypać pod ziemię, na dno doniczki.

 

Jak poradzić sobie z zabrudzoną płytą kuchenną?

Brudna płyta kuchenna wygląda bardzo nieestetycznie i jest istnym siedliskiem bakterii. Domowym sposobem, aby ją wyczyścić jest użycie cytryny. Należy ją obrać, gdyż do czyszczenia i dezynfekcji płyty kuchennej potrzebna będzie biała jej część, czyli wewnętrzna strona skórek. Kilka skórek należy ułożyć obok siebie, białą stroną w dół, i energicznie pocierać zabrudzenia. Kolejnym krokiem jest przetarcie płyty ciepłą wodą, a następnie wytarcie do sucha szmatką albo papierowym ręcznikiem.

Jak usunąć brzydki osad z biżuterii?

Brzydki osad, który gromadzi się na srebrnych łańcuszkach, bransoletkach czy kolczykach można usunąć pastą do zębów i szczoteczką.

Aby pozbyć się osadu, można użyć również roztworu gorącej wody z sodą oczyszczoną (w proporcjach 2:1), który należy wlać do naczynia wyłożonego folią aluminiową. Srebrne pierścionki z kamieniami dobrze oczyści z zabrudzeń woda z dodatkiem mydła. Je również można wyszorować takim roztworem przy użyciu szczoteczki do zębów. Po takich zabiegach  biżuterię należy dobrze wypłukać i wypolerować. Osad na złotej biżuterii bez kamieni powinien być czyszczony roztworem wody, sody i płatków mydlanych (w proporcjach 2:1:2).
Perły natomiast można czyść pozostawiając je na noc w miseczce z mlekiem. Następnie perły płuczemy i polerujemy miękką ściereczką.