Porządek to podstawa

Uporządkowane otoczenie odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Zupełnie inaczej zaczyna się dzień w nieuprzątniętych czterech kątach gdzie panuje chaos, a inaczej w czystym, uporządkowanym, mieszkaniu, domu, pracowni czy biurze, w którym wszystko lśni, a każdy przedmiot czy dokument ma swoje ustalone miejsce.

Porządek jest podstawą naszego prawidłowego i sprawnego funkcjonowania każdego dnia. Aby ten porządek zaprowadzić, również potrzebny jest czas i energia, których w natłoku innych, codziennych obowiązków często nam brakuje. Dlatego podstawą jest codzienne utrzymanie czystości, które jest o wiele mniej czasochłonne niż gruntowne sprzątanie co tydzień czy dwa tygodnie.

Na początek  porządek!

Znacznie łatwiej przebrnąć przez wszystkie codzienne zadania i obowiązki wypełniając je z należytą dokładnością, gdy wokół panuje ogólny ład. Każde zadanie może być wykonane na czas, gdy dodatkowo nie trzeba się zmagać z pobojowiskiem i szukaniem w nim zagubionych przedmiotów takich, jak: klucze, telefon czy portfel. W takich sytuacjach tracimy nie tylko cenny czas, ale przysparzają sobie bardzo dużo stresu.

To jak wygląda przestrzeń wokół nas ma również bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i ogólne funkcjonowanie. Przez otaczający nas nieład stajemy się drażliwi i chaotyczni. Bałagan może nie tylko ujemnie wpływać na nasz nastrój, ale co gorsza, zaburzać harmonogram dnia wprowadzając ogólną dezorganizację zaplanowanych do wykonania zadań. Nie mogąc nic znaleźć w nieładzie, tracimy czas na poszukiwania, tym samym zaburzając cały ustalony na dany dzień grafik.

Dlatego jeśli chcemy osiągnąć równowagę i wykluczyć chaos z naszego codziennego funkcjonowania istotne jest, aby zacząć od ogólnych porządków. Najlepiej dokonać ich we wszystkich dziedzinach życia, ale skupmy się na początek nad porządkiem ogólnie pojętym. Uprzątnijmy mieszkanie, biuro, poukładajmy w szafkach ubrania i dokumenty. Zróbmy też porządek w plikach na komputerze, załatwmy od dawna odkładane sprawy. Nawet sama czynność sprzątania może pomóc nam się wyciszyć i wywołać pożądany stan umysłu. Porządek pomoże nam rzetelnie wypełniać codzienne obowiązki – to pierwszy krok do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *